Angielski online z native speakerem. Kiedy rozpocząć zajęcia pozalekcyjne?

Post dodany przez Ivonne__33 | 07-06-23 | Aktualności
Angielski online

Lekcje angielskiego online są bardzo wygodnym sposobem na zdobywanie wiedzy językowej. Możemy uczyć się samodzielnie, korzystając z umieszczonych w sieci testów lub słowniczków. Istnieje też możliwość pobierania lekcji z native speakerem, czyli osobą, która posługuje się językiem, w tym przypadku angielskim, od urodzenia, przez internet. Czy takie zajęcia przynoszą korzyści? A jeśli tak, to kiedy warto zacząć naukę języka angielskiego online z native speakerem? Podpowiadamy.

Czego nauczy nas native speaker?

Nauczyciel, który jest nativem, posługuje się językiem ojczystym w trochę inny sposób niż osoby, które uczą się go z książek i zajęć w szkole. Przede wszystkim native speaker dysponuje ogromną wiedzą kulturową, zna język potoczny, wyrażenia ze slangu. Native pomoże nam wyćwiczyć akcent i zrozumieć poszczególne odmiany języka angielskiego. Pod pojęciem odmian kryją się wersje języka z różnych części świata. Pomiędzy angielskim używanym w Ameryce Północnej, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy też Australii są istotne różnice zauważalne przede wszystkim w akcencie. Native speaker zapozna nas ze słownictwem, będzie ćwiczył z nami wymowę, pomoże też w gramatyce.

Czy każdy może uczyć się z native speakerem?

Odpowiadając wprost, nie każdy. Aby rozpocząć naukę z tego typu nauczycielem, musimy znać już język angielski na poziomie minimum komunikatywnym. Dlaczego? Ponieważ dość powszechne jest to, że native speaker nie zna zbyt wielu słów w języku polskim. Co za tym idzie, zajęcia i komunikacja odbywają się w całości po angielsku. To zmusza osoby, które chcą uczyć się języka, do wykorzystania całego maksymalnego potencjału, jaki mają i motywuje do dalszej samodzielnej nauki, aby na kolejnych zajęciach ta komunikacja była jeszcze lepsza. Dodatkowo nauka w ten sposób pozwala przełamać barierę strachu przed używaniem języka obcego w komunikacji. Dla wielu z nas jest ona bardzo ciężka do pokonania.

Leah Morawiec native speakerka ze szkoły języka angielskiego TalkBack sugeruje, że: „Zajęcia z native speakerem dobrze jest zacząć w momencie, gdy jesteśmy na poziomie A2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Jest to poziom początkujący, ale pozwalający już na komunikację na tyle zaawansowaną, by kolejne lekcje przynosiły sukcesy i by było widać progres”.

Ponieważ ucząc się z native speakerem online, zajęcia odbywają się metodą jeden na jeden, cała uwaga anglojęzycznego lektora skupia się na nas. Nie musimy zatem obawiać się, że ktoś usłyszy nasze wpadki i pomyłki językowe. Po prostu zostaniemy poprawieni lub nakierowani na odpowiedni tor. W ten sposób dużo łatwiej i szybciej zaczniemy radzić sobie z komunikacją w języku obcym.

Kiedy rozpocząć zajęcia pozalekcyjne z nativem?

W podobny sposób do Leah myśli także wielu rodziców, którzy wysyłają swoje pociechy na zajęcia językowe z anglojęzycznym lektorem już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieciom, które od małego mają styczność z językiem angielskim, na przykład miały zajęcia w przedszkolu albo uczyły się podstaw prywatnie lub w domu, nauka przychodzi znacznie łatwiej. Dzieci dużo szybciej przełamują tę barierę komunikacji, o której wspominaliśmy, a dodatkowo zajęcia dopasowane są do ich wieku i możliwości. Dobry native speaker dobierze odpowiednie metody do ucznia. Wykorzysta gry i zabawy w przypadku najmłodszych, a w przypadku starszych uczniów, zachęci do nauki rozmowami na tematy związane z życiem codziennym, kulturą, sztuką.

Jeśli zależy nam na poprawnej wymowie, a angielski jest językiem, z którym mamy styczność każdego dnia, czy to na uczelni, w pracy, czy też w sytuacjach towarzyskich, to wybór lekcji z native speakerem jest doskonałym pomysłem.